Lokalne atrakcje
To trzeba zobaczyć
Kamianna
Kamianna to miejscowość położona niezwykle malowniczo, na wysokości 580 m. n.p.m., pośrodku trójkąta utworzonego przez takie miasta jak Krynica-Nowy Sącz- Grybów. Otoczona jest koroną gór porośniętych lasami, głównie jodłowymi. Stwarza to niepowtarzalny mikroklimat. Lasy tworzą naturalny filtr, dzięki któremu jest tu spokój, czysta woda, powietrze i czysta gleba. Ta licząca jedynie 240 mieszkańców wioska, leżąca w gminie Łabowa, stała się dziś ośrodkiem leczniczo – wypoczynkowym i centrum polskiej apiterapii.
Położenie Kamiannej ma duże zalety – miejscowość, do której utwardzaną drogę zbudowano dopiero w latach 60-tych ubiegłego wieku pozostała nieskażona przez odpady nowoczesnej cywilizacji. Pszczoły zaś są tutaj po prostu mocniejsze niż gdzie indziej. Wytwarzają najlepsze miody w Polsce, ale na tym ich zadanie się nie kończy. Praktycznie każdy przejaw pszczelej aktywności można bowiem wykorzystać dla dobra człowieka. Propolis, czyli kit pszczeli z powodzeniem konkuruje z niektórymi antybiotykami. Dla ludzi ma działanie antybakteryjne, antywirusowe, antygrzybicze, przeciwpierwotniakowe, przeciwzapalne, znieczulające oraz regenerujące. Równie dobroczynne działanie ma mleczko pszczele – wydzielina odkryta dla nauki dopiero 50 lat temu. Powoduje usunięcie zmęczenia, poprawy wzroku, lepszego samopoczucia i koncentracji. Stosowane jest między innymi w leczeniu nerwic i nadciśnienia. Zdrowotne właściwości posiada też sam gromadzony przez pszczoły pyłek kwiatowy – od zwykłej poprawy samopoczucia po walkę ze zmianami miażdżycowymi. Cała dziedzina medycyny zajmująca się „pszczelim leczeniem” została nazwana apiterapią, a Kamianna, jak mało które miejsce, nadaje się na jej centrum. Można tu z pomocą lekarzy usunąć swoje dolegliwości. Można też leczyć się w sposób profilaktyczny. Dlatego właśnie tutaj powstał jako jeden z niewielu w Europie ośrodek sanatoryjny apiterapii.
Okolice Kamiannej stanowią ciekawe tereny turystyczne – wiedzie stąd niebieski szlak turystyczny na północ do Ptaszkowej, a na południe do Kopciowej. Dobrze rozwinięta jest sieć agroturystyczna. W zimie są to wspaniałe tereny dla narciarstwa biegowego, znajdują się również wyciągi dla początkujących narciarzy.
- Wejście darmowe
- 11 km od Bratkowej Chaty
Muzeum Nikifora
W muzeum szeroko przedstawiona jest twórczość jednego z najsłynniejszych na świecie malarzy z kręgu malarstwa intuicyjnego, Nikifora (ok. 1895-1968 r.), niemal całe życie mieszkającego w Krynicy. Są tu obrazy Nikifora pochodzące z wszystkich okresów jego twórczości; zarówno akwarele, gwasze, jak i rysunki prezentujące róźnoraką, charakterystyczną dla twórczości artysty tematykę: pejzaże z cerkwiami i kościołami, architekturę krynicką, wnętrza, dworce, urzędy, „fabryki dolarów”, portrety, itp.
Część dokumentacyjną wystawy stanowią pamiątki po Nikiforze, publikacje poświęcone malarzowi oraz jego fotografie. Muzeum jest również miejscem prezentacji wystaw znanych artystów z kręgu sztuki nieprofesjonalnej i ludowej.
Muzeum Nikifora mieści się w zabytkowej, typowej dla XIX-wiecznych uzdrowisk, drewnianej willi „Romanówka”. Obiekt usytuowany do roku 1990 przy ul. Piłsudskiego rozebrano i po remoncie konserwatorskim w latach 1992-1994 odtworzono na nowym miejscu w centrum miasta, przy Bulwarze Dietla, naprzeciwko Starego Domu Zdrojowego.
- Wejście darmowe
- 23 km od Bratkowej Chaty
Jaworze
Jaworze – szczyt w Beskidzie Niskim, w Górach Grybowskich. Jaworze wznosi się na południowy wschód od Grybowa i na zachód od doliny Białej. Na zachód od wzniesienia wznosi się Postawne. Na szczycie znajduje się wieża widokowa z krzyżem, oddana do użytku w 2005. Przez szczyt prowadzą dwa szlaki turystyczne
- Wejście darmowe
- 5 km od Bratkowej Chaty